Право Специалистите Специалистите

За длъжниците към монополистите- полезни съвети и информация

1pr3Ако получите „честитка” от частно или юридическо лице /EVN, мобилен оператор напр./,  че му дължите някаква сума, за която не знаете,  не сте съгласни, че дължите, че дължите такава сума или да я платите, първото, което трябва да проверите е дали задължението не е погасено по давност.

Погасителната давност започва да тече от момента, в който задължението е станало изискуемо т.е от от момента, когато съобразно съответния договор трябва да се извърши плащане /най-честият случай е от датата на издаване на фактурата за плащането/.

С изтичане на тригодишна давност се погасяват всички периодични плащания. С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок.

С погасяването на главното вземане се погасяват и произтичащите от него допълнителни вземания. Това означава, че ако погасяването на главницата е изтекло по давност, то и лихвите за него също са погасени по давност.

Случаите, при които давността се прекъсва са подаване на иск в съда срещу длъжника, с който да се започне съдебна процедура, подаване на заявление от кредитора за издаване на Заповед за изпълнение, сезиране на съдебен изпълнител за започване на изпълнително производство, когато вече има изпълнително основание.

Никакви други действия не прекъсват давността – продаване на задължението чрез цесия, прехвърляне на задължението за събиране от друго лице, телефонни обаждания, срещи на живо между него, изпращане на покани или съобщения.

Не е достатъчно обаче само да знаете за давността, трябва да се позовете на нея.

Ако кредиторът потърси съдействие от съда за събиране на своето вземане, съдът няма  да проверява дали давността на задължението е изтекла. Трябва изрично да се позовете на изтекла давност, тоест да откажете да платите, тъй като не дължите поради изтекла  давност. Ако не се позовете на изтекла давност, съдът ще ви осъди да платите. Позоваването обаче трябва да се направи още в писмения отговор срещу исковата молба.

Горното не важи за вземания на държавата за данъци, осигуровки  и др.

Автор: адвокат Марияна Каварджикова

mari_ana.kavarjikova@abv.bg

Мариана Каварджикова

Мариана Каварджикова е адвокат от 2003 година. Работи в областта на наказателното право и случаи на домашно насилие, специализира в областта на защитата на правата на човека и основно правата на жените. От февруари 2011 до февруари 2012 е юрист в Бюро за социални услуги по проект на фондация „Български център за джендър изследвания“, а от март 2012 година предоставя юридическо консултиране на жертви на домашно насилие в Консултативен център на Фондация „Джендър алтернативи“ град Пловдив. Е-mail: mari_ana.kavarjikova@abv.bg

Добави коментар

Натиснете тук, за да публикувате Вашия коментар

Политика за поверителност Политика за Бисквитки