С оглед въвеждане в българското законодателство на нормите на Европейския съюз относно дейността по застраховане и презастраховане и застрахователното посредничество Народното събрание приема нова уредба в областта на застрахователните услуги.
Въведени са промени в регламентацията на разпространението на застрахователни продукти, завеждането на застрахователна претенция, погасителната давност на вземанията по застрахователни договори и капиталовите изисквания към застрахователя и презастрахователя.
С Кодекса на застраховането се установява уредба за сключване на застрахователен договор за бъдещ застрахователен интерес – благо, което към датата на сключването не е възникнало, но е очаквано, и се регламентира институтът на застрахователния период от една година.
В областта на несъстоятелността на застрахователите се въвежда ролята на синдик да се изпълнява от Гаранционния фонд. Гарантирани са всички застрахователни вземания, произтичащи от застрахователен договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите и задължителна застраховка Злополука на пътниците в пълен размер до размера на минималната задължителна застрахователна сума, установена по закон. При несъстоятелност на животозастраховател са гарантирани всички вземания в един застраховател, независимо от броя на вземанията на оправомощеното лице и размера им, до 196 000 лв.
Заварените производства за издаване на лицензи на застраховател или презастраховател, както и за придобиване на квалифицирано участие или увеличаване на участие се довършват съгласно новата уредба. Заварените производства за прилагане на принудителни административни мерки, за отнемане на издадени лицензи и разрешения на застрахователи, презастрахователи и застрахователни брокери се довършват по досегашния ред. Основната част от новия КЗ влиза в сила от 1 януари 2016 г., като част от разпоредбите му ще намерят приложение от 2019 и 2021 г.
Освен всички нови разпоредби, Кодексът предвижда в новия чл. 574, че се спират от движение моторните превозни средства или на средствата за обществен превоз на пътници и/или за налагане на съответните административни наказания, когато не е била сключена задължителна застраховка. Когато в 14 дневен срок не са били предоставени доказателства за сключен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, Гаранционният фонд уведомява съответният орган да прекрати регистрацията на моторното превозно средство.
В Закона за движението по пътищата се предвижда, че служебно се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд по чл. 574, ал. 11 от Кодекса за застраховането.
За повече информация:
Адвокат Мариана Каварджикова
mari_ana.kavarjikova@abv.bg
Добави коментар