Две годишен е давностният срок за административното наказание “Глоба”. Това гласи тълкувателно решение № 2 от 2017 година на Върховния административен съд.
Глобата е вид административно наказание, предвидено в Закона за административните наказания и нарушения (ЗАНН). Съгласно чл. 79, ал.1 ЗАНН, наказателните постановления и решения на съда, с които са наложени глоби или са присъдени парични обезщетения в полза на държавата, се изпълняват по реда за събиране на държавните вземания. Административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред. Административните наказания по ЗАНН са глобите, наложени за административни нарушения, издадени от ръководителите на ведомствата и организациите, областните управители и кметовете на общините, на които е възложено да прилагат съответните нормативни актове или да контролират тяхното изпълнение. Административни наказания са и глобите, налагани от КАТ с наказателни постановления за нарушение на Закона за движение по пътищата.
Според разпоредбата на чл. 82, ал.1, б. “а” ЗАНН, административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли две години, когато наложеното наказание е глоба.
Алинея две на същия текст гласи, че давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието. Тя се прекъсва с всяко действие, предприето от изпълняващите органи спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1, тоест три години.
Текстът на чл. 82 е допълнен с разпоредбата на алинея 4, която изключва приложението на предходната алинея по отношение на глобата, когато за събирането ѝ в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство.
адв. Мариана Каварджикова
Ако имате правни въпроси, искате да знаете правата си или просто да бъдете изслушани, пишете ми на mari_ana.kavarjikova@abv.bg
Мариана Каварджикова е адвокат от 2003 година. Работи в областта на наказателното право и случаи на домашно насилие, специализира в областта на защитата на правата на човека и основно правата на жените. От февруари 2011 до февруари 2012 е юрист в Бюро за социални услуги по проект на фондация „Български център за джендър изследвания“, а от март 2012 година предоставя юридическо консултиране на жертви на домашно насилие в Консултативен център на Фондация „Джендър алтернативи“ град Пловдив.
Добави коментар