Според енеаграмата на личностите, има три базови инстинкта, които хората имат и на които се осланят в живота си. Те ни карат да действаме по различен начин. Разбирането на това кой е доминиращият базов инстинкт при теб ти помага да се познаваш по-добре и да знаеш повече за реакциите си в определени ситуации. Това помага и за разбирането на действията на хората около теб.
Трите базови инстинкти, които управляват човешкото поведение са:
САМОСЪХРАНЕНИЕ
Самосъхранение е инстинктът за запазване на тялото, живота и функциите на тялото.
Амбиция: безопасна и сигурна среда у дома и на работното място.
Основни стремежи: физическа безопасност, комфорт, здраве, сигурност, заобикаляща среда
Стресиращи фактори: пари, храна и изхранване.
Механизми за справяне: прекомерно пазаруване, преяждане, твърде много спане, презадоволяване
СЕКСУАЛЕН ИНСТИНКТ
Сексуалният инстинкт е стремежът към разпростиране в заобикалящата среда и следващите генерации.
Амбиция: откриване на някого или нещо, което да те „допълва“.
Основни стремежи: интензивни преживявания, връзки с другите, хората, забавления с висок адреналин.
Стресиращи фактори: липса на ментална и емоционална стимулация, липса на персонални връзки.
Механизми за справяне: разсеяност и липса на фокус, сексуален промискуитет, избягване на другите, авантюризъм.
СОЦИАЛЕН ИНСТИНКТ
Социален инстинкт е стремежът да се разбираме с другите и да формираме социални взаимоотношения и връзки.
Амбиция: Взаимодействие с другите с цел изграждане на лична стойност и постижения. Възможно преследване на успех и слава.
Основни стремежи: усещането за лична стойност, постижения, осигуряване на позиция сред околните, статус, одобрение и възхищение от другите, познание за това, което се случва по света.
Стресиращи фактори: настройката спрямо останалите, приемане от околните, избягване на интимни ситуации.
Механизми за справяне: антисоциално поведение, слаборазвити социални умения, инат, чувство на възмущение, обида и яд, отбягване.
Един от тези три инстинкти обикновено доминира твоите реакции и съответно – твоето поведение. Това е нещото, на което отдаваш приоритет във всяка ситуация, но не е единственият ти инстинкт. Тези базови инстинкти са представени у всеки от нас, но два от тях са по-силни от третия. Това създава своеобразна структура с доминиращ инстинкт, вторичен и сляпо място.
Третият базов инстинкт, нашето сляпо място, е типично най-малко използваният инстинкт. Използваме го по-малко, вероятно защото чувстваме, че по-малко ни интересува или че можем и без него. Ние обаче сме наясно с това и по тази причина той може да ни обърква, когато е доминантен у другите.
Можем ли да неутрализираме базовите инстинкти?
Как са формирани нашите инстинкти играе огромна роля във взаимоотношенията и в живота ни като цяло. Не може да се каже, че някой е по-добър от друг, но разбирането за това как реагираме може да помогне за издигането на ново ниво в бъдеще.
Когато знаеш, че имаш склонност към дадена реакция, може да „се хванеш“ преди да предприемеш определено действие свързано с този инстинкт. Можеш също да поработиш върху сляпото място, да доразвиеш третия инстинкт, така че да станеш по – оформена и балансирана личност.
Това е лесно и малки, прости мерки могат да доведат до съществена разлика. Знае се, че чрез развиване на най-слабия инстинкт имаш възможност да промениш своите нагласи и да преодолееш някои тревоги и лоши настроения.
Развиване на най-малко използвания инстинкт:
Самосъхранение:
Прекарай известно време в изграждане на сигурно място у дома, увери се, че е топло и комфортно. Храни се правилно и прекарвай повече време в релаксиране и фокус върху себе си.
Сексуален инстинкт:
Срещай се с хора. Ако имаш романтична връзка, планирайте повече срещи. Ако ли пък не, прекарвай повече време със семейството и приятелите, за да можеш да се свържеш с тези, които са важни за теб.
Социален инстинкт:
Инвестирай известно време да се фокусираш върху собствените си постижения и научи повече за това, какво се случва по света, гледай новините. Прекарвай повече време с хората, които са важни за теб и се радвай на нещата, с които се гордееш.
Когато си наясно с базовите си инстинкти и реакциите си имаш по-добра позиция в пътешествието към себеоткриването. Това ще ти даде по-добър контрол в ситуации, които могат да възникнат в бъдеще. Създаването на по-добър баланс в живота може да ти осигури по-голяма хармония.
Източник: http://megavselena.bg
Добави коментар