Предложеният тест ще ви помогне да определите вашия характер и неговите силни страни. Ако не знаете коя посока да изберете, може би този тест ще ви помогне.
Какъв е този тест?
Предлагат ви се 8 абстрактни човека, от които да избирате.
Трябва да изберете този, който ви харесва най-много.
Тип 1 – „мениджър“
Обикновено това са хора със склонност към лидерство и организационна дейност.
Те са ориентирани към социално- значими норми на поведение и могат да имат дарба на добри разказвачи, базирани на високо ниво на развитие на речта.
Имат добра адаптация в социалната сфера и поддържат господство над другите в определени граници.
Трябва да се помни, че проявата на тези качества зависи от нивото на умствено развитие.
На високо ниво на развитие индивидуалните черти са развити, реализирани и доста добре разбрани.
При ниско ниво на развитие те може да не бъдат открити в професионалните дейности, но могат да присъстват ситуативно, по-лошо, ако са неадекватни на ситуацията.
Това важи за всички характеристики.
Тип 2 – „отговорен изпълнител”
Притежава много черти от типа „лидер“, но често има колебание при вземането на отговорни решения.
Този тип хора са по-фокусирани върху „способността да вършат нещата“, висок професионализъм, имат високо чувство за отговорност и изисквания към себе си и другите, държат много да са прави, т.е. характеризиращ се с повишена чувствителност към истинността.
Често страдат от соматични заболявания с нервен произход в резултат на пренапрежение.
Тип 3 – „тревожен и подозрителен“
Характеризира се с разнообразие от способности и таланти – от фини ръчни умения до литературен талант.
Обикновено хората от този тип са тесни специалисти в определена професия, могат да я сменят с напълно противоположна и неочаквана, а също така имат хоби, което по същество е втора професия.
Физически не понасят безпорядък и мръсотия.
Те обикновено влизат в конфликт с други хора поради това.
Характеризират с повишена уязвимост и често се съмняват в себе си.
Нуждаят от нежно успокоение.
Тип 4 – “учен”
Тези хора лесно се абстрахират от реалността, имат „концептуален ум“ и се отличават със способността да развиват свои собствени теории „за всичко“.
Те обикновено са спокойни и рационално обмислят поведението си.
Представители на този тип често се срещат сред хората, занимаващи се със синтетични изкуства: кино, цирк, театрална и развлекателна режисура, анимация и др. С каквото и да се занимават- умеят да играят роли и ангажираността е според тази „роля“.
Тип 5 – „интуитивен“
Хората от този тип имат силна чувствителност на нервната система и висока умора.
Те работят по-лесно, като преминават от една дейност към друга, обикновено действат като „адвокати на малцинството“, зад които се крият нови възможности.
Имат повишена чувствителност към новостите.
Те са алтруисти, често проявяват загриженост за другите, имат добри ръчни умения и богато въображение, което им позволява да се занимават с технически видове творчество.
Обикновено развиват свои собствени морални стандарти и имат вътрешен самоконтрол, т.е. предпочитат самоконтрола, реагирайки негативно на атаките срещу свободата им.
Тип 6 – „изобретател, дизайнер, художник“
Често се среща сред хора с „техническа жилка“.
Това са хора с богато въображение, пространствено виждане, често се занимават с различни видове техническо, художествено и интелектуално творчество.
По-често те са интровертни, подобно на интуитивния тип, живеят според собствените си морални стандарти и не приемат никакви външни влияния, освен самоконтрол.
Емоционални, обсебени от собствените си оригинални идеи.
Тип 7 – „емоционален“
Те имат повишена емпатия към другите хора, трудно се справят с жестоките сцени от филма и могат да бъдат неспокойни за дълго време и шокирани от жестоки събития.
Болките и притесненията на другите хора намират тяхното участие, съпричастност и съчувствие, върху което те изразходват много от собствената си енергия, в резултат на което става трудно да реализират собствените си способности.
Тип 8 – „нечувствителен към опита на другите“
Има противоположна тенденция към емоционалния тип.
Обикновено не усеща преживяванията на другите хора или се отнася към тях с невнимание и дори увеличава натиска върху хората.
Ако той е добър специалист, тогава може да принуди другите да правят това, което смята за необходимо.
Понякога се характеризира с „безчувственост“, която възниква ситуативно, когато по някаква причина човек се изолира в кръга на собствените си проблеми.
testmind.ru
Добави коментар