Кандидатът на науките Аруп Ратан Мандал от университета Вишва Бхарати (Индия) създава общодостъпни точни биологични молекулярни тестове, които позволяват бързо и без посещение на болница да се разпознават „социално значими" заболявания с използването на квантови точки.
Кандидатът на науките Аруп Ратан Мандал от университета Вишва Бхарати (Индия) създава общодостъпни точни биологични молекулярни тестове, които позволяват бързо и без посещение на болница да се разпознават „социално значими” заболявания с използването на квантови точки.
“В човека почти винаги има едни или други белтъци, чиято концентрация е характерна за някои видове болести или показват например дали жената чака дете. Днес повечето бързи тестове могат само да отговорят на въпроса дали специфичният белтък присъства, или не. Тоест съвременните тестове не могат да дадат яснота за наличието или отсъствието на болест (например рак, простатит)”, обяснява Мандал.
„Ние се стремим да създадем решение въз основа на квантовите точки, което би позволило да се провежда експресна диагностика на по-дълбоко, качествено ниво, даваща отговори на такива въпроси. Квантовите точки са един вид маркери, които „показват” концентрацията на търсените белтъци и ги измерват”, добавя той.
Сега младият учен работи над нови методи за синтез и изследва структурните и оптичните свойства на наночастиците с биологично предназначение.
Частиците на металите и полупроводниците в наноразмерно състояние (по-малки от 10 нанометра, квантови точки), благодарение на така наречения ефект на повърхностен плазмен резонанс притежават редица уникални оптични и електрически свойства (електро- и фотолуминесценция, аномално поглъщане в тесни диапазони на вълната и т.н.).
Квантовите точки позволяват да се визуализират процесите, протичащи на молекулярно ниво, което ги прави незаменими за използване в биологията, екологията, медицината за изследване на различни процеси в живите системи и техния анализ на дадени вещества.
Въз основа на разработваните материали ще бъдат създадени бързи биологични тестове за извънамбулаторен анализ, които ще позволят да се диагностицират опасни „социално значими” заболявания (онкологични, имунни) на ранни стадии, без посещение на болница.
Според Аруп Мандал за провеждането на такъв експресен тест е подходяща практически всяка субстанция, включително слюнка, кръв, мляко. Той си е поставил за цел неговите тестове не само да превъзхождат аналозите си по качество, но и стойността им да е по-ниска с 20-30%.
Компанията Pfizer вече е проявила интерес към работата на учения и обсъжда перспективи за сътрудничество.
Източник: megavselena.com
Добави коментар