Любопитно

Lucid Dreaming – Ръководство за осъзнато сънуване

Осъзнато сънуване – Lucid Dreaming – се нарича състоянието, при което в съня си внезапно осъзнавате, че сънувате.

Осъзнато сънуване – Lucid Dreaming – се нарича състоянието, при което в съня си внезапно осъзнавате, че сънувате.

Усещането на самосъзнание може да бъде едва доловимо или толкова разтърсващо, че да преживеете една нова върховна свръх-осъзнатост, каквато не сте изпитвали в будно състояние. Осъзнатото сънуване обикновено възниква някъде в средата на съня, когато разберете, че сънувате, но сте достатъчно дълбоко заспали за да не се събудите.

63091Lucid Dreaming е една различна вселена, в която всичко е позволено и аранжирано по ваш вкус. Състояние, в което интензитета на усещанията е в пъти по-висок от реалността, а възможностите са неограничени. Ръководството за Lucid Dreaming ще ви даде възможност да се докоснете до този магически свят: да създадете собствена среда за експериментиране; възможността да търсите отговори на различни въпроси; или просто да се отдадете на приказни приключения.

Lucid Dreaming – Ръководство-0

След като четете тази статия, е много вероятно – случайно или не – вече да сте изпитали осъзнатото сънуване и да имате някаква представа за интензитета на самото преживяване. Следващите няколко реда са за онези от вас, които нямат ни най-малка идея за какво става въпрос.

Една сесия на осъзнато сънуване притежава неограничени възможности: измисляте нови физични закони; летите или се носите във въздуха; срещате различни и непознати персонажи; разговаряте на различни теми; създавате сложни механични системи; пътувате до различни приказни места; или просто творите сюреалистични светове – и това са само, някои от възможностите. Както сигурно се досещате, в света на сънищата единствената граница е липсата на фантазия.

Твърди се, че Никола Тесла не отделял много време за сън и някак си успял да развие метод за бързо навлизане в REM осъзнатост. Самият той споделял, че вижда всички машини и изобретения, ясно и детайлно, пред очите си – изпадал в дълбоко медитативно състояние. Така имал възможността да експериментира и да твори изобретения в ума си – при това толкова прецизно, че изчиствал и най-малките инженерни пречки, преди творенията да бъдат реализирани. Това няма да звучи толкова невероятно, след като разберете, че в състояние на осъзнато сънуване, човек може да извика всички знания от главата си в една единствена сцена. Все пак много известни учени твърдят, че са стигнали до своите открития в просъница или докато сънуват – когато оковите на логиката са дълбоко заспали, а фантазията е творец на реалността се случват велики неща.

Да се научите на осъзнато сънуване не е никак сложно – не е необходимо нищо повече от интерес и свободно време. Ще се запознаете с две основни техники за постигане на осъзнато сънуване, които ще имате възможност да приложите в един основен метод наречен Wake Back To Bed – за кратко WBTB [Ставане и връщане в леглото]. Методът е разработен и използван от учените в университета за мозъчни изследвания в Станфорд. Техниките, които ще приложите по метода са: Wake Induced Lucid Dreams – за кратко WILD и Mnemonic Induction of Lucid Dreams – MILD. На пръв поглед изглежда малко объркано и сложно, но в последствие ще се уверите колко е лесно и забавно.

Добре ще е да отделите нещо за писане – смартфон; таблет; диктофон; или тетрадка – за нощен журнал – „дневник” на сънищата, който ще наричаме просто съновник.

Методът WBTB – Wake Back To Bed

Докладите от проведени експерименти чрез WBTB показват, че могат да бъдат постигнати осъзнати сънища с продължителност повече от час – ако искате да се потопите в света на осъзнатото сънуване е редно да дадете шанс на тази система.

WBTB е ефективен поради две причини: първо, защото сте принудени да използвате съзнателно мозъка си през време, което иначе прекарвате в REM сънуване; и второ, защото последният REM цикъл започва непосредствено след второто заспиване, когато съзнанието е все още активно.
Основният недостатък при WBTB, е че може да наруши последният REM цикъл и да възпрепятства сънуването като цяло. Затова е от особена важност правилната настройка на алармата на часовника – експериментирайте докато усетите личният си REM цикъл.
Методът е разделен на три основни части: заспиване; събуждане; и връщане обратно в леглото – в последната стъпка се прилага една от двете техники – MILD или WILD. Техниките MILD и WILD могат да се използват и самостоятелно, но в основите си те също включват елементи от WBTB.

I – Заспиване

Задайте аларма за събуждане така, че да ви събуди приблизително 6 часа след заспиване: алтернативно – 4 часа и 30 минути; 6 часа; или 7 часа и 30 минути. След което си легнете нормално – както всяка вечер.

Идеята зад това упражнение е, че на всеки 90 минути започва нов REM цикъл, като непосредствено преди ставане той е най-продължителен.

Забележка: Отправна точка за задаване на алармата трябва да е, не самото време за лягане, а времето когато заспивате – компенсирайте приблизително с времето за заспиване когато настройвате алармата.

Подходяща техника: MILD.
II – Събуждане

След като алармата звънне, станете от леглото и се разсънете напълно. Важно е да възобновите напълно съзнателните функции на мозъка, като същевременно занимавате ума си с теми имащи общо с Lucid Dreaming. Може да четете материали за LD или просто да запишете последният сън в съновника. Продължителността на това занимание трябва да трае от 20 – до 60 мин.

Забележка: Задължително трябва да сте станали от леглото.

Подходяща техника: MILD.
III – Обратно в леглото

Върнете се обратно в леглото. Ако забележите, че умът ви е прекалено развълнуван, практикувайте медитация или слушайте релаксираща музика. Това е частта, в която трябва да приложите една от техниките: MILD, WILD.

Подходяща техника: MILD, WILD.
Разликите между MILD и WILD

Основните разлики между двете са, че при WILD се навлиза от будно състояние директно в осъзнато сънуване, докато при MILD се залагат така наречените котвички, които по-късно се разпознават в съня.

MILD – Memory Induction of Lucid Dream – е техника, която използва подсъзнанието за посяване на идеята за съзнателно сънуване. Когато съзнателно интегрираната идея, в последствие изплува в съня, създава реална възможност за пробуждане на съзнанието. Много от спонтанните ясни сънища възникват чрез този механизъм.
WILD – Wake Induced Lucid Dream – е медитативна техника, която изисква основни познания по медитация – съответно и повече търпение. Осигури осъзнато сънуване по време на медитация, като не е нужно да заспивате – изкушаващо предимство.

Техника MILD – Mnemonic Induction of Lucid Dreams

MILD е разработена от Др. Стефан Лаберж – [Dr Stephan LaBerge, The Lucidity Institute]. Целта му била да създаде възможност за осъзнато сънуване по всяко време – много лесна и ефективна техника, което я прави идеална за начинаещи. MILD има за цел да подобри нивото ви на самосъзнание, тъй като това е ключовият фактор за осъзнатото сънуване. С утвърдителни изрази и мнемоника се подготвя темата на следващия сън – програмиране на подсъзнанието – така, че сънят да притежава предварително зададени параметри, които в последствие да разпознаете и осъзнаете.

Първите две стъпки може да започнете да прилагате още сега. Стъпки 3 и 4 оставете за момента преди лягане – специалното състояние на ума преди заспиване разкрива достъп до подсъзнанието.

Стъпка 1. Припомняне на сънища

Най-важно е да сте развили възможността за припомняне на сънища. Защо да си правите труда да създавате осъзнато сънуване, ако на сутринта няма да има и спомен от него? Известни са десетки начини за да подобрите тази си способност, като най-популярният е записването на сънищата в съновника – мозъкът разбира, че това е важно за вас и започва та отделя повече съзнателни ресурси. Понякога самата идея за записване на сънища е достатъчна за да засили способността ви за запомняне.

Стъпка 2. Проверка на реалността – Reality Check

Денем често питайте себе си „Сънувам ли?„. Ежедневно се опитвайте да намирате разлики между реалност и сън – може да използвате елементарни физични експерименти. Ако не се досещате как, ето ви идея:

Настройте си аларма [на телефон или часовник] за всеки кръгъл час, която да ви подсеща да правите Reality Check. Когато алармата звънне, спрете се и запитайте себе си: „Това реално ли е?” – но се запитайте с чувство, вложете онзи силен смисъл за съществуването на реалността – след което опитайте да прокарате пръст през дланта си. Ако сте будни, естествено няма да се случи нищо, но ако сънувате – пръстът ви ще премине направо през дланта, което ще събуди съзнанието ви. Създайте си нещо като ритуал – навик, който да бъде част от ежедневието ви. Така механизма дебнещ за нередности в реалността се пренася и в съня – един измамно прост механизъм.

Да опитате да полетите също върши чудесна работа; или да разгледате детайлно дланта си – в света на сънищата навлизане в детайлност обикновено издава доста нередности със средата. Друг признак са всички текстове – изключително рядко на сън ще имате възможност да четете текст – почти винаги е размазан и нечетлив. Напишете на малко листче „Сънувам ли?” – носете листчето със себе си и денем го прочитайте често.

Може да изберете какъвто желаете начин за проверка на реалността, но бъдете сигурни, че резултата в съня ще се разминава от този в реалността. Препоръчително е да правите по 10 или повече проверки на реалността за ден.

Стъпка 3. Мнемонични утвърждения

В тази част ще „запишете” някои маркери в подсъзнанието си, които по-късно докато сънувате ще забележите. Правилното времето за това упражнение е вечер – когато си легнете.

Повтаряйте едно или няколко от следните твърдения:

Следващият пък когато сънувам ще разбера, че сънувам!
Следващата сцена ще бъде сън!
Тази нощ ще имам осъзнат сън!
В момента сънувам!
Може да си измислите лично утвърждение, което да ви въздейства най-силно. Когато произнасяте думите в ума си влагайте истински смисъл. Ако съзнанието ви започне да се рее, върнете го обратно на задачата – фокусирайте се и започнете отначало. Повтаряйте докато усетите, че ви се доспива и започнете да се унасяте – знак, че съзнанието е отегчено, съзнателните филтри не работят и вратичката към подсъзнанието е широко отворена. На този етап сте готови за последната стъпка.

Стъпка 4 – Визуализиране на съня

Пристъпете към стъпка 4 само, ако се чувствате дълбоко отпуснати и готови да заспите всеки момент. Представете си сцена от минал сън – възможно най-ясната и детайлна такава, която може да си спомните. В центъра на сцената сте вие. Разгледайте се за признаци, които издават, че това е сън: непознат човек; непознато място; непознат или странен предмет – всичко, което кара съня ви да изглежда фантастичен или не може да срещнете в реалния живот. Тогава си кажете „Аз сънувам!„. Представете си как го изричате на глас в измислената сцена.

Въпреки, че не сънувате, а само си мечтаете, продължавайте да правите всичко, което бихте правили в истински осъзнат сън. Полетете нагоре и разгледайте пейзажа от високо, или нещо още по-шантаво – потърсете да се срещнете с измислен персонаж – дайте воля на фантазията.

На тази част е много вероятно да заспите – напълно нормално е. Идеята на MILD е преди заспиване да заложите концепцията за осъзнато сънуване в подсъзнанието – като един недовършен съзнателен процес, прекъснат от съня. Това е, мисията е изпълнена! По-късно същата нощ ще имате реална възможност за LD.

Защо комбинираме WBTB с MILD? През 1970 Лаберж – създателят на MILD – разбрал, че ако сънят бъде нарушен в ранните часове – събуждане поради куп причини: ходене по нужда; секс; кошмари и др. – шансовете за осъзнато сънуване нарастват драстично. Както обяснихме по-горе: достатъчно е да се събудите и да достигнете пълно съзнание за повече от 20 минути.

Lucid Dreaming – Ръководство – 4

Техника WILD – Wake Induced Lucid Dreams

WILD е смятана за една от най-мощните техники за постигане на осъзнато сънуване. Причините за това са две:

Позволява осъзнато сънуване при необходимост – овладяването на WILD дава възможност за навлизане в осъзнато сънуване по всяко време на денонощието.
Пълна осъзнатост и висока концентрация – чрез WILD се постигат едни от най-ярките и детайлни осъзнати сънища. Това от части се дължи на факта, че фазата със заспиването изцяло липсва и направо се преминава в REM осъзнаване. Самото практикуване на техниката, която е вид медитация с времето дисциплинира и автоматизира ума за LD.
WILD може да генерира „извън телесни преживявания” – Out of Body Experiences – OBE. Необходимо е да се отбележи, че според науката, OBE са просто изключително ярки сънища, които могат да бъдат припознати с извънтелесните преживявания. Сънуващият буквално има усещането, че се носи над своето тяло и има възможността да изследва отвъд границите на физичния свят. Едно друго наименование за този вид преживявания е „астралната проекция”. Тъй като научният смисъл за OBE е по-скоро осъзнато сънуване, като такова ще го приемем и ние, а OBE ще разгледаме единствено като алтернатива за навлизане в осъзнато сънуване.

Корените на модерен WILD започват от една древна тибетска практика – както самите монаси я наричат – „Изкуството на Сънуващия йога” – отворен път към просветлението в Будизма.

Стъпка 1. Релаксация

Спомнете си как всяка вечер си лягате и заспивате. С WILD ще пресъздадете същият този процес, но с една съществена разлика: докато тялото ви заспива съзнанието ще стои будно. Може да ви звучи като някаква извънземна концепция, но такъв вид релаксация е лесно достижима, а с практикуването ще става все по лесно. Веднъж преминали границата на осъзнато заспиване, ще се учудите колко естествено и чудесно е усещането.

Някои учени смятат, че съня е механизъм ангажиращ съзнанието, за да може тялото да почива. Забележително е как мозъчната активност се увеличава многократно по време на сън – когато съзнанието не е ограничено от сетивата на тялото и пребивава в един алтернативен свят, докато тялото е напълно отпуснато и се възстановява.

Добре е още преди да започнете тялото ви да бъде максимално отпуснато и свободно. Легнете по гръб – или в удобна за вас поза, в която можете да прекарате дълго време без да се движите. Изчистете съзнанието си от излишно съдържание – използвайте техника за медитация. Навлезте в тъмнината пред затворените клепачи. Ако се появят мисли – не взаимодействайте с тях, но и не им се противопоставяйте – просто наблюдавайте докато сами изчезнат.

Стъпка 2. Просъница

Веднъж вече отпуснати може да навлезете в състояние на просъница – състоянието непосредствено преди заспиване. Когато усетите това състояние просто се понесете по него – „използвайте попътния вятър”. Ако опитвате WILD без подготовка [например денем], ще ви е необходимо допълнително време да отпуснете тялото и ума – поне 10 минути допълнително медитация за да се появи просъницата – затова имайте търпение.

След като навлезете в просъница, в тъмнината пред затворените очи ще забележите форми и цветове. Наблюдавайте това състояние спокойно и се опитайте да изтеглите съзнанието си от външния свят и да го насочите навътре. Тези от вас, които са се занимавали с медитация ще разпознаят този момент много лесно. Просъницата може да познаете по впечатлението за краткотрайни прелитащи спомени. Съзнанието сякаш прескача между вътрешните усещания и стаята в която се намирате – на прага между двата свята.

Възможна е появата на звуци, мелодии, гласове или различни физични усещания – като плаване и реене в пространството. От този момент нататък, вътрешният свят на сънуването се пробужда и бавно започва да обгръща съзнанието ви, като най-важното в случая е да помните и да се придържате към идеята – „Аз сънувам”.

Ако в тази повратна точка се появят вътрешни диалози просто ги игнорирайте. Спокойно приемете всички останали шумове и странни звуци – продукти на вътрешния свят, които не бива да ви създават безпокойство – просто наблюдавайте и приемайте.

Стъпка 3. Създаване на сцена

Преди да продължите, направете оценка на състоянието. Ако не се чувствате достатъчно отпуснати или усещате някакво напрежение, останете още малко в просъницата. Но ако чувствате, че етапът на сънуване идва и имате усещането за дереализация, значи е време за „предстартово броене”.

Започнете визуализиране. Ако притежавате богато и цветно въображение си представете ясна „сцена” с колкото е възможно повече детайли. Може да развиете обект появил се в просъницата или да създадете изцяло нова среда. Докато сцената засилва присъствието си и придобива все по-голяма яснота, представете себе си в средата на случващото се и започнете да разглеждате обкръжението – спокойно и равнодушно.Насочете съзнателното си внимание в средата на сцената.
Навлизане в детайлно визуализиране. Повтаряйте си – „Аз сънувам” – дори все още да не е така. Докато съзнанието ви наполовина е потопено в съня, позволете на тялото ви да заспи: забравете за усещанията от външния свят – всички усещания и сетивни стимули от реалното ви тяло; и насочете вниманието си изцяло към вашето ново тяло в съня. Ще последва едно освобождаване, което ясно ще разпознаете – сякаш вече не сте в леглото. Когато стигнете този момент е много трудно да си спомните за реалното тяло – това е мястото, от което започва осъзнатото сънуване. Чувство, което не може да припознато.
Личностните качества могат да са от полза: ако сте добър музикант – използвайте реалистични въображаеми звуци; ако сте добър във спорта – използвайте движението и координацията във ваша полза – каране на колело, бягане и т.н. Използвайте всичко, което може да предаде допълнителен реализъм към все още въображаемият сън.

Правилното решение – дали да продължите към сънуване или ще останете в просъницата за още малко е всъщност и разликата между успешното LD и множеството безплодни опити. Веднъж научите ли се да познавате сигналите [или липсата на такива] ще ви бъде много по-лесно.

Стъпка 4. Разгъване на осъзнатия сън

Продължавайте да изследвате средата със всички сетива. Извикайте силно на глас „Аз сънувам!” и направете проверка на реалността. Ще разберете, че сънувате – ще усещате светът някак по-различен и магически. Обикновено когато сънувате не осъзнавате реалното си тяло и всичко свързано с реалния живот е като далечен спомен.

Трудности при изпълнение на WILD

Най-честите пречки за успешно осъзнато сънуване с WILD са изразени в две крайности: или човек неможе да се отпусне достатъчно, или прекалено много се отпуска и заспива.

Не успявате да се отпуснете? Няма как да се отпуснете и да заспите, ако се въртите и шавате, или ако главата ви е пълна с вътрешни диалози. Може да използвате музика, насочена медитация [аудио-медитация] или „Brainwave Entrainment” – потърсете в Google. Ако всеки ден отделяте по 30-60 минути за практикуване на медитация или други техники за отпускане на ума и тялото, ще достигнете нужното ниво за лесно навлизане в осъзнато сънуване.
Заспивате без да се усетите и пропускате всичко? Практикувайте WILD когато сте спокойни и отпуснати, но не напълно изтощени. Придържайте се ясно към визуализацията и целта за осъзнато сънуване. Самото превключване от осъзната реалност към осъзнато сънуване преминава за няколко минути – понякога дори за секунди. Ако уловите и се фокусирате върху този момент на преминаване ще постигнете успех.
Lucid Dreaming – Ръководство-5

Попадане в OBE и възможните заблуди

Понякога в просъница се случва тялото да заспи преди да сте създали сцената на съня и нещата започват да стават леко странни. В такива случаи съзнанието „остава в стаята”, в която сте започнали WILD.

Поради липсата на ясни знаци, могат да възникнат редица обърквания. „Как ще разбереш, че е било само сън, ако не се събудиш?” – важи в пълна сила. Комбинацията на усещането за издигане над тялото, поглед от високо, и яснота като при бодърстване могат да създадат впечатлението, че сте напуснали тялото си – не са заблуждавайте, това е просто интензивен осъзнат сън. Няма научни данни в подкрепа на обратното – изживяването не е нищо повече от много ярък и детайлен сън. Имайте това в предвид и не се страхувайте – може да продължите към Lucid Dreaming или да се събудите.
„Буден ли съм или сънувам?” Сънят може да разпознаете по някои от следните издайнически знаци: липсват усещания от околния свят и реалното тяло; сънна парализа или така наречената REM атония; изтръпване на крайниците; симптом на оловните завивки; вибрации и бръждене по цялото тяло – като от електричество; силен и пронизващ звънтящ звук. Не се борете – оставете всичко това да ви погълне защото започва вашият осъзнат сън. Това са последните опити на тялото да задържи фокуса на съзнанието.
Страх и свръхестествени усещания. Ако в този момент ви обземе страх и вярвате, че преживявате реално OBE е много възможно да предизвикате халюцинации – да поканите непознати персонажи в съня. Просто не забравяйте, че сънувате и имате контрол над случващото се. За да не превърнете красивото преживяване в кошмар е добре да сте спокойни и уравновесени. Едно отваряне на очите няма да е достатъчно – „Случи се наистина или се събудих в съня?” В такива объркани ситуации е добре да помните, че винаги може да проверите реалността. Не че има нещо зловещо и загадъчно в това да се обърнете на другата страна и да заспите в съня си, но не това е целта на занятието.
Ако сте попаднали в „OBE клопка”, може да е необходимо да освободите тялото си – една от многото странности на OBE. Случва се така, че тялото в съня също да е парализирано от REM атонията. В този момент помага, ако опитате да се отделите от самото тяло – да изплувате от него. Споменът от усещането за силно люлеене в люлка действа безотказно. Алтернативно започнете да визуализирате нова сцена за сънуване – както в трета стъпка, и внезапно ще се озовете в LD.
Материалът изложен в статията е достатъчен за да ви даде уверен старт в практикуването на Lucid Dreaming.

Източник: http://fresh-science.com/

Политика за поверителност Политика за Бисквитки