Влюбването и любовта имат сходни тълкувания, но между тях не може да се сложи знак равно. Според специалисти, основни виновници за влюбването са хормоните, а за любовта- психическа или физическа зависимост.
Влюбването и любовта имат сходни тълкувания, но между тях не може да се сложи знак равно. Според специалисти, основни виновници за влюбването са хормоните, а за любовта- психическа или физическа зависимост.
Когато хормоналните нива се нормализират, тогава образно казано- „партньорите проглеждат” и остават зависимостите- необходимост от материална сигурност, продължаване на рода, възхищение, което да стимулира общите амбиции и успехи, морална подкрепа-в някой случаи определяща за оцеляването на индивида, защото той е преди всичко „социален” и т.н.
Защо се проявяват проблеми след съвместното съжителство, за които често двойката преди това дори и не е подозирала? Според изследователи в тази област, основният проблем се дължи на факта, че всеки едни се стреми вече „трезво” да прокара своите собствени интереси и да наложи „власт” над другия, дори и това да е на подсъзнателно ниво. Тенденцията се изразява в стремежа да накараш половинката си да „обслужва личните желания”. Най-удачният вариант е, когато тези желания са общи, пасват си и се допълват в силните и слабите си страни.
Ако те липсват в настоящия момент, могат да се създадат подобни съвместни цели, но те задължително трябва да са приоритет и на двете страни. За да няма сръдни и недоразумения на един по-късен етап, психолозите допълват, че е целесъобразно още в началото да се определят „роли” в тази „игра”. Те могат да се променят във времето, но е необходимо да бъдат ясно, открито заявени и доброволно приети.
“Да, този свят е сцена,
където всички хора са актьори,
и всеки има миг, във който трябва
да влезе и излезе; и играе
различни роли…”- това са думи на Шекспир, който очевидно не е бил само гениален драматург, но и интуитивен познавач на човешките души. В този стих е изложена същината на теорията на Ерик Бърн, американски психолог и баща на цяло направление в психологията, появило се през 60-те години на ХХ век и наречено транзакционен анализ.
Иначе, прибягва се до похвати, които дори са влезли в различни статистики и класификации. Най-широко използваните манипулации в този смисъл са: „чувството за вина”, следвано от „чувството за страх” и накрая вменяване на „чувството за отговорност”. Тези чувства се стремят да „компенсират” липсата на „чувство за любов”. А това е най-сигурният начин да се изгуби симпатията на близкия човек, защото налагането на „контрол” над чуждото пространство е сигурен подтик за „самозащита”. Така че предизвиканият партньор постепенно трупа първо раздразнение, което прераства в непоносимост, дори и към на вид дребни жестове- как се затваря вратата, как говори или се движи другият и т.н. и второ – предприема действия, които са способни да доведат до окончателна раздяла. Освен това, хубаво е да се подчертае зависимостта, че “манипулациите нарастват пропорционално и заемат мястото на отиващата си обич”. Така че „сълзите, обясненията, увещанията и клетвите” имат временен ефект и то само в началото. Според направени анализи, обещание за дълги отношения и привързаност са „общите представи за щастие”- за радост, тъга, а също наличието на сходни морални, интелектуални, дори материални нива. Ако има значими разлики в горе-споменатите области е почти задължително те да се задълбочат с годините и да се превърнат в непреодолимо препятствие.
Според психолозите е полезно постоянно да се вглеждаме в настроението на своя избраник. Ако той е все по-разсеян, закъснява за среща или пък забравя да изпълни някакво задължение, това е признак, че той вече „протестира” /понякога неволно и на подсъзнателно ниво/, приоритетите му са различни, а това пък е сигнал, че в двойката настъпва важен период, в който е задължително да се уеднаквят интересите…
Съществено условие за продължителните и добри взаимоотношения е, човек да не бъде извеждан от социалните си позиции, които са му отредени – в пряк или метафоричен смисъл. Всеки има потенциал, който се стреми да се реализира в пълна степен и другият е длъжен да подпомага този процес, а не да му пречи.
Някой автори твърдят, че честната заявка за “цена на любовта” в този материален ще премахне много недоразумения…
Добави коментар