Разводът обикновено е тежък процес, свързан с негативни емоции, гняв и огорчение, често е предхождан от бурни дебати, водещи до размяна на тежки думи, физическо, психическо и емоционално насилие.
Всяка обида, закана, заплаха, омаловажаване, неглижиране личността и качествата на другия е психическо и емоционално насилие, водещо до тежки последици за психиката на съпруга и децата.
Какво да направим?
Законът за защита от домашно насилие санкционира всяка проява на физическо, психическо, емоционално, сексуално и икономическо насилие, насилствено ограничаване на личните права.
Всяка проява на насилие, извършена пред и в присъствието на дете представлява психическо и емоционално насилие спрямо детето. Консултирайте се подробно с адвокат за правата и възможностите си, като подробно го запознаете с отношенията помежду ви и между всеки един от вас и децата. На първо място обсъдете нуждата от искане на мерки за защита от домашно насилие, които можете да поискате от съда. Обсъдете въпросите, които решава съдът при развода – кой от родителите да упражнява родителските права върху родените от брака непълнолетни деца, издръжката им, режима на лични отношения на другия родител с децата и ползването на семейното жилище. Ако отношенията в семейството са нетърпими Вашият адвокат може да обсъди с другата страна възможността тези въпроси да бъдат решени със споразумение между вас, което се утвърждава от съда. Със споразумението от една страна можете да решите личните и имуществени отношения помежду ви по повод развода, от друга страна си спестявате дълъг и тежък процес.
Ако имате правни въпроси, искате да знаете правата си или просто да бъдете изслушани, пишете ми на: mari_ana.kavarjikova@abv.bg
адв. Мариана Каварджикова
Добави коментар