Националната агенция за приходите (НАП) ще може да отпише служебно всички задължения на граждани и фирми с изтекла абсолютна давност, съгласно промени в ДОПК. Данъчните няма да могат да правят безкрайни проверки, а повече лица ще носят отговорност за укриване на факти за публичните задължения.
Отписването на изтекли по давност публични дългове досега бе възможно само след изрично заявление. Това е една от ключовите промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), която влeзе в сила от тази година. ДОПК бе изменен в редица текстове, като голяма част от промените целят да улеснят работата на приходните агенции.
Абсолютната давност изтича след 10-годишен срок (считано от годината, следваща тази, в която е била дължима сумата), независимо от това дали държавата е предприела мерки по принудително изпълнение. Изключение от 10-годишния срок за давността има само за задължения, които са отсрочени или разсрочени.
От 2016 г. на принципа покриване на най-старото по дата задължение ще се събират и задълженията за местни данъци и такси, тоест проблемът с давността стои и за тях.
Отпада и изпращането на покани за доброволно изпълнение на длъжниците с просрочени задължения.
За повече информация и възникнали въпроси:
адвокат Мариана Каварджикова
mari_ana.kavarjikova@abv.bg
Здравейте ,бих искала да се свържа с Вас ако може тел за връзка !предварително Ви благодаря !
Практика: Преди да изтече давностният срок завеждат дело и срока спира да тече !!!
Бихте ли уточнили за задълженията за местни данъци и такси – за тях важи ли давност 10 години?