– Виж колко добре станаха полетите в планината днес – отбеляза другият. – Чудя се защо вашият полковник забрани да летим в планината?
– Защото изхождайки от личния си опит и знания, той не може да предположи, че ние ще отворим инструкцията за пилотиране на вертолета и там ще видим схемите и диаграмите за конкретната температура и надморска височина. Нито, че сами можем да вземем решение, дали да летим в тази жега, или не. Той го е решил предварително. Вместо нас. Още вчера. За да не ни затормозява малките сиви клетки с излишно мислене. Колко благородно от негова страна!
К-н Атанасов се замисли за момент сякаш си задаваше въпроси наум. После си отговори сам:
– Ами да. Те, неговите клетки са по-големи от нашите, затова са и по-умни.
– Клетките… – обади се колебливо другият – не са ли еднакво големи. Все пак клетката е стандартна.
– Нищо не разбирате вие португалците. Полковникът е с по-големи звезди на пагона от капитана. Следователно и клетките са му по. Елементарна логика.
– Еее… така кажи де.
– Освен това… когато хората не могат да направят нещо, те ще ти кажат, че и ти не го можеш.
– Така е, защото виждаме света огледално – каза другият. – Каквото е в нас, такова е и навън. Ако сме добри, ще виждаме доброто у хората и често няма да различаваме злодеите. Ако сме неуки, какъвто случаят с вашия полковник, ще сме заобиколени от невежи и няма да забелязваме по-умните от нас. И това е елементарна логика.
– Виж как знаеш!
– Знам аз, ама пак не разбрах какво ѝ е на планината.
– С няколко думи… Редкият въздух не е добър за витлата. Няма много материал за издухване и затова трябва да даваме повече газ. От друга страна горещият въздух не е удобен за работата на двигателя. Мощността, която дава всеки двигател с вътрешно горене, освен от всичко друго, зависи и от разликата в температурата на работното тяло на входа и изхода. Работното тяло е въздухът. Колкото повече го загреем, толкова повече работа ще свърши. Загряването не може да продължава до безкрайност тъй като двигателите, макар и изработени от висококачествени материали, си имат точка на топене. В горещо време температурната разлика на входа и изхода е по-малка и следователно двигателите са по-немощни.
– Ето защо автомобилите имат интеркулър след турбото – стигна до верния извод другият.
– Ахаа… Ще се сетиш ти, ама трябва дълго да ти се обяснява. Интеркулърът е след компресора, ако трябва да сме съвсем точни.
– А турбото?
– Турбината и компресорът са две различни неща, но са монтирани на един вал, защото едното не може без другото.
– Значи… затова се нарича турбокомпресор?
– Еха… – зарадва му се Атанасов. – Ставаш все по-добър!
– Уча се от най-добрите.
Двамата се засмяха. Атанасов продължи с „лекцията” си:
– И тъй като летим на втори режим на полета…
– Да, знам. Онова сложното за обясняване нещо – спомни си другият вчерашния им разговор…
Цитат от книгата: “Сезон за полети”.
За поръчки: tarabon67@yahoo.com
Добави коментар