Здраве

Плюсовете и минусите на подмладяващите козметични средства

Знаете ли, че каквото "намажем" върху нашата кожа, навлиза в кръвния поток за около шест минути. Това е повод да се замислим, не само въху полезното действие на козметичните средства, а и негативни странични ефекти. Доста трудно биха били обхванати всички съставки, но ето един кратък и по-общ поглед върху някой по-популярни:
1. Хиалуронът или хиалуроновата киселина.
Знаете ли, че каквото “намажем” върху нашата кожа, навлиза в кръвния поток за около шест минути. Това е повод да се замислим, не само въху полезното действие на козметичните средства, а и негативни странични ефекти. Доста трудно биха били обхванати всички съставки, но ето един кратък и по-общ поглед върху някой по-популярни:
1. Хиалуронът или хиалуроновата киселина.
Тази киселина се съдържа в нашата кожа и основната й функция е да задържа влагата, благодарение на което тя изглежда млада и свежа, като „бебешка”.
Плюсове – с възрастта тази киселина намалява, така че кожата започва да изглежда по-отпусната. Счита се, че чрез използването й, частично се разрешава този проблем. Известно е, че доста ефективна за попълване на мимични бръчки, удебеляване на устни.
Минуси – въпросът за ползата от хуалурона в овлажняващите кремове все още е спорен, защото не е доказано как се усвоява и съответно -„подобрява водния баланс”. Инжектиран не правилно пък може да доведе до неравности и асиметрия. Освен това се абсорбира /разгражда/ сравнително бързо.
2.Ботоксът
Този препарат е радикално средство в борбата срещу бръчките. Той се вкарва с тънка игла в мускулните влакна и блокира нервните окончания, отговарящи за движението на мимическите мускули.
Плюсове – мускулите напълно се отпускат, кожата се изглажда, бръчките изчезват.
Минусите – не правилното въвеждане на препарата или предозирането му в определени части от лицето, може да доведе до прекалена отпуснатост, асиметрия, изкривяване. Ефектът трае 7-8 месеца, а след това е почти задължително пак да го приложите, за да избегнете „усложняване на проблема”. Освен това, за тази „съставка-чудо”, все още не напълно ясно, какво е въздействието й и като токсичност.
3.Колагенезата
Този фермент, разлагащ колагена, е една от трите основни белтъчни съставки на кожата и косата ни.
Плюсове– разлагайки изграждащия белтък на кожата, той ускорява пилинг ефекта и съответно – изглаждането й.
Минуси- кожата изтънява и задържа значително по-трудно влагата в себе си. за това се препоръчва в зряла възраст, когато тази процедура има повече плюсове, отколкото минуси.
4. Калцият и цинкът
Това са микроелементите, поддържащи нормалната обмяна на веществата в кожата.
Плюсове – с възрастта кожата губи еластичността си и поради „измиването” на калция от организма ни. Наличието на калций в кремовете забавя този процес.
Цинкът пък има подсушаващо, противовъзпалително и избелващо свойство.
Минуси- някой източници твърдят, че при дълготрайно използване на кремове с цинк, той се натрупва в черния дроб и съответно има вредно въздействие. /Всичко „намазано върху кожата за около шест минути преминава в кръвния поток”/.
5. Плодовите киселини
Използват се за пилинг.
Плюсове – изглаждат и подмладяват кожата, придават й свеж вид.
Минуси– високата концентрация на тази киселина може да доведе до изгаряния. В козметичните салони не се препоръчва тя да е по-висока от 20-30%, а в кремовете – 7-10%. Ако не е упоменат процента, използването й не е съвсем безопасно.
6.Витамин А или ретинолът
Това е антиоксидант, препятстващ стареенето на кожата.
Към групата на антиоксиднтите спадат и екстрактът от гроздови семки, витамин С, витамин Е.
Плюсове– Ретинолът спомага за „увеличаване на обема на живия епидермис”, а също така отстранява явните признаци на фотостареенето /това са изменения на кожата в резултат на увреждане на клетките и междуклетъчнато вещество, в следствие на ултравиолетовите лъчения – пигментни петна, поява на бръчки/.
Минуси– няма.
В последно време, все повече хора обръщат внимание и на „консервиращите” съставки. Наличието на „парабени” например, се счита от някой лекари за особено опасно и в основата на редица ракови заболявания.
Разбира се, че всички кремове имат подробно и неразгадаемо съдържание /за повечето от нас/, но нека това да не е повод да се отказваме от проучването им – все пак кожата е най-големия човешки орган и не е без значение с какво е в контакт!
Политика за поверителност Политика за Бисквитки