Астрология

Как да организираме времето си така, че животът ни да е успешен

Един ден, един стар професор е бил нает, за да проведе лекция на петнадесет директора на големи компании в Северна Америка, на тема: „Ефективно планиране на времето".
Един ден, един стар професор е бил нает, за да проведе лекция на петнадесет директора на големи компании в Северна Америка, на тема: „Ефективно планиране на времето”.
Това бил първият от петте работни семинара. Старият учител не разполагал с достатъчно часове, за да обясни своята теза. Стоейки пред елитна група, готова да напише всичко, което експертът им обясни, той казал: „Ще направим един експеримент”.
На масата, която го отделяла от учениците му, той поставил 4 литров буркан, след това го натъпкал до горе с камъни, големи колкото топки за тенис и попитал: „Бурканът пълен ли е?”
Всички отговорили: „Да”.
Професорът изчакал няколко секунди и отново попитал: „Наистина ли?”
Облегнал се назад и извадил съд с чакъл. Внимателно изсипал чакъла в буркана с камъни и той се поместил на дъното, „прониквайки сред скалите”.
Старият учител повдигнал очи към публиката и задал същия въпрос: „Е, бурканът пълен ли е?”
Този път учениците, прозрели хитростта му започнали да умуват…Един от тях предположил: „Вероятно-не.”
Тогава професорът извадил още един съд, който бил с пясък. Изсипал го в буркана с камъни и чакъл и той запълнил празното място помежду им.
И пак запитал: „Бурканът пълен ли е?”
Сега без колебание всички студенти извикали в един глас: „Не!”
„Добре”- усмихнал се доволно учителят им и излял купа с вода до върха на буркана.
„Каква е великата истина, която разбрахте от този опит?”- запитал той елитната група.
Най-смелият заявил: „Когато мислим, че денят ни е ползотворен и запълнен, винаги можем да добавим и някоя друга среща или разговор, така че да сме по-ефективни в своята дейност.”
„Не!”- твърдо отвърнал професорът- „Опитът трябва да се приема, както следва. Ако първо не сложим камъните, после няма да можем да ги добавим”. Настъпило мълчание, слушателите се опитвали да прозрат философското твърдение. Професорът продължил: „Кои са скалите във вашия живот? Здравето? Семейството? Приятелите? Какво най-много ви харесва? Каква кауза защитавате? Какво трябва да научите? Ако не отделите най-напред камъните, които са важни за вас, може и да не успеете в живота. Ако приоритет са малките неща /чакъл, пясък/, с тях ще запълните живота си и няма да имате достатъчно време за онова, което е наистина важно за вас. Така че не спирайте да си задавате въпросите- „Кои са големите камъни в живота ви, кои са приоритетите ви…?”
Професорът впил поглед в обърканите студенти, махнал приятелски с ръка и напуснал залата.
Политика за поверителност Политика за Бисквитки